Masz do nas pytania?

Nie znalazłeś odpowiedzi w naszym FAQ? Zapraszamy do kontaktu, postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć. 

Gdzie kupić produkty LEDOM?

Produkty LEDOM są sprzedawane przez hurtownie na terenie całej Polski i Europy. Jeśli w Twoim mieście lub w Twojej ulubionej hurtowni nie ma naszych produktów, to zaproś ich do współpracy z nami. Wystarczy że hurtownia zarejestruje się na naszej platformie B2B, a już na początku współpracy otrzyma korzystne warunki i wsparcie marketingowe. 

Jaka jest gwarancja na produkty LEDOM?

Wszystkie produkty LEDOM posiadają 2 letnią gwarancję. 

Co oznacza parametr IP?

Stopień ochrony IP jest parametrem charakteryzującym obudowę urządzenia, informującym o tym jaką ochronę zapewnia obudowa przed dostępem do części niebezpiecznych, wnikaniem obcych ciał stałych oraz wnikaniem wody. W zależności od stopnia ochrony IP urządzenie może pracować w różnych warunkach środowiskowych.  

Pierwsza cyfra charakterystyczna (zgodnie z PN-EN 60529:2003)  

0 – bez ochrony 
1 - ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych wierzchem dłoni ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 50 mm i większej 
2 - ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych palcem ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 12,5 mm i większej 
3 - ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych narzędziem ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 2,5 mm i większej 
4 - ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 1 mm i większej 
5 - ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem ochrona przed pyłem 
6 - ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem ochrona pyłoszczelna 
 
Druga cyfra charakterystyczna (zgodnie z PN-EN 60529:2003) 

0 - bez ochrony 
1 - ochrona przed padającymi kroplami wody 
2 - ochrona przed padającymi kroplami wody przy wychyleniu obudowy o dowolny kąt do 15° od pionu w każdą stronę 
3 - ochrona przed natryskiwaniem wodą pod dowolnym kątem do 60° od pionu z każdej strony 
4 - ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku 
5 - ochrona przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony 
6 - ochrona przed silną strugą wody (100 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony 
7 - ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie (30 min na głębokość 0,15 m powyżej wierzchu obudowy lub 1 m powyżej spodu dla obudów niższych niż 0,85 m) 
8 - ochrona przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie (obudowa ciągle zanurzona w wodzie, w warunkach uzgodnionych między producentem i użytkownikiem, lecz surowszych niż według cyfry 7) 
9 - ochrona przed zalaniem silną strugą wody pod ciśnieniem (80-100 bar i temp. +80°C) zgodnie z normą DIN 40050 

Litera dodatkowa (zgodnie z PN-EN 60529:2003)  

A - ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych wierzchem dłoni 
B - ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych palcem 
C - ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych narzędziem 
D - ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem 

Litera uzupełniająca (zgodnie z PN-EN 60529:2003)  

H – aparaty wysokiego napięcia 
M – badania szkodliwych efektów wnikania wody, gdy ruchome części urządzenia (np wirnik maszyny wirującej) są w ruchu 
S – badania szkodliwych efektów wnikania wody, gdy ruchome części urządzenia (np wirnik maszyny wirującej) są nieruchome 
W – nadaje się do stosowania w określonych warunkach pogodowych przy zapewnieniu dodatkowych zabiegów lub środków ochrony 

Co oznacza parametr PF (power factor)?

Współczynnik mocy – jest miarą wykorzystania energii elektrycznej (moc czynna) przez urządzenie względem energii mu dostarczonej (moc pozorna). Określa jaka część energii pobranej z sieci zostanie wykorzystana efektywnie przez dane urządzenie. Jeżeli jakiś element obwodu ma ten współczynnik mniejszy niż jeden, to wtedy zaczynamy mieć do czynienia z energią, która została pobrana, ale nieużyta (moc bierna), która zamieniana jest na niekorzystne zjawiska, np. emisję ciepła. 

Tabela przedstawia dopuszczalne wartości PF w zależności od mocy elektrycznej dla lamp LED: 

Parametr obowiązujący do września 2021.

Parametr funkcjonalności   

Wymóg, począwszy od etapu 1, o ile nie wskazano inaczej 

Współczynnik mocy lamp z wbudowany osprzętem sterującym 

  • P ≤ 2 W: brak wymogu 
  • 2 W < P ≤ 5 W: PF > 0,4 
  • 5 W < P ≤ 25 W: PF > 0,5 
  • P > 25 W: PF > 0,9 

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 1194/2012  

DF - Współczynnik przesuwu fazowego (cos φ1)

„Współczynnik przesuwu fazowego (cos φ1)” oznacza cosinus kąta fazowego φ1 między harmoniczną podstawową napięcia zasilania sieciowego a harmoniczną podstawową prądu sieciowego. Jest stosowany w przypadku źródeł światła zasilanych napięciem sieciowym wykorzystujących technologię LED lub OLED. Współczynnik przesuwu fazowego mierzony jest przy pełnym obciążeniu, w stosownych przypadkach przy referencyjnych ustawieniach sterowania, przy wszystkich elementach sterowania oświetleniem w trybie sterowania i przy elementach niebędących oświetleniem, które są odłączone, wyłączone lub ustawione na minimalne zużycie energii zgodnie z instrukcjami producenta.

Wymogi w zakresie funkcjonalności źródeł światła 

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2019/2020

z dnia 1 października 2019 r.

Bez ograniczeń przy Pon ≤ 5 W,

DF ≥ 0,5 przy 5 W < Pon ≤ 10 W,

DF ≥ 0,7 przy 10 W < Pon ≤ 25 W

DF ≥ 0,9 przy 25 W < Pon

Co to jest skuteczność świetlna?

Jest to inaczej wydajność świetlna czyli stosunek strumienia świetlnego do mocy źródła światła, mierzony w lumenach na Wat (lm/W). Im większa wydajność tym więcej lumenów jest generowanych przez 1Wat mocy i źródło światła jest bardziej energooszczędne. 

Co to są lumeny?

Lumen [lm] jest jednostką strumienia świetlnego. 

Co to jest strumień świetlny?

Strumień świetlny to całkowita moc światła widzialnego emitowanego z danego źródła światła. Czym większy strumień świetlny, tym więcej światła wywołującego określone wrażenia wzrokowe i lepiej oświetlone pomieszczenie. Strumień świetlny rośnie wraz ze zwiększaniem mocy danego źródła. 

Czym jest temperatura barwowa i jaką wybierać przy zakupie oświetlenia?

Temperatura barwowa określa barwę światła emitowanego przez dane źródło. Wyraża się w Kelwinach [K], stanowi miarę wrażenia barwy danego źródła światła. Im niższa - poniżej 3000K - tym barwa jest bardziej zbliżona do żółtego, pomarańczowego, aż do czerwieni – jest to temperatura barwowa ciepła. Wysokie temperatury barwowe powyżej 5000K są zbliżone do niebieskiej barwy, czyli chłodnej. Uniwersalną temperaturą barwową są 4000K. 

Jaką moc żarówki wybrać w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami?

Tradycyjne żarówki były rozróżniane za pomocą mocy jaką generowały. Przez wiele lat przyzwyczajeń takie nazewnictwo pozostawiło po sobie trwały ślad. Mimo wycofania z obiegu tradycyjnych żarówek żarnikowych i zastąpienia ich źródłami energooszczędnymi LED, nadal aby ułatwić sobie wybór odpowiedniego oświetlenia poszukujemy odpowiedników „starej żarówki”. Obecnie aby określić jak jasno będzie świeciło źródło światła LED należy porównywać strumień świetlny, jaki to źródło emituje. W poniższej tabeli zestawiliśmy orientacyjne porównanie żarówek LEDOM i tradycyjnej żarówki. Jak widać zużycie mocy żarówek LEDOM jest pięcio, a nawet ośmiokrotnie niższe niż tradycyjnej żarówki o zbliżonym strumieniu świetlnym. Przy wyborze strumienia świetlnego należy również wybrać odpowiednią temperaturę barwową. 

Tradycyjna żarówka 

Żarówka Ledom 

stara moc 

moc 

Strumień świetlny 

5W 

1-1,5W 

80lm 

20W 

2W 

130,140,220lm 

25W 

3-4W 

240lm 

40W 

5W 

450lm 

50W 

6-8W 

522lm 

75W 

9W 

850lm 

75W 

10W 

800,910lm 

90W 

12-13W 

1212lm 

130W 

15-18W 

1515lm 

200W 

25-35W 

2700lm 

Jak rozpoznać trzonki (gwinty) w żarówkach?

Rozróżniamy wiele rodzajów trzonków w żarówkach. Jest kilka najpopularniejszych i są one oznaczone literami i cyframi. Litera E oznacza trzonki wkręcane i pochodzi od pierwszej litery nazwiska Thomasa Edisona, który jako pierwszy opatentował żarówkęlitery G lub GU oznaczają trzonki montowane na wcisk. 

E27 – tzw. „duży gwint”, jego średnica wynosi 27mm. Jest to najczęściej spotykany trzonek w żarówkach. Swoją popularność zdobył poprzez tradycyjną żarówkę, która od połowy XIX wieku była stosowana na całym świecie. Żarówki z trzonkiem E27 są dostosowane do napięci230V. W ofercie LEDOM można znaleźć żarówki LED z takim trzonkiem. 

E14 – tzw. „mały gwint”, jego średnica wynosi 14mm. Jest to obok E27 równie często spotykany trzonekJest mniejszą wersją wkręcanego trzonka E27, był stosowany w tradycyjnych żarówkach o zmniejszonej mocy. Najczęściej używany w lampkach nocnych, kinkietach i żyrandolach tzw. „świeczkowych”, gdzie jeden żyrandol posiadał kilka lub kilkanaście mniejszych żarówek. Obecnie stosowany również w żarówkach LED, dostępne również w ofercie LEDOM. Żarówki z trzonkiem E14 są również dostosowane do napięcia 230V. 

GU10  trzonek takiej żarówki jest mocowany na wcisk, a następnie obrót o ¼ . Cyfra 10 oznacza 10mm rozstaw dwóch pinów, które są głównym łącznikiem żarówki z gniazdem zasilającym. Swój początek wziął z mocowań w żarówkach halogenowych, obecnie jeden z najczęściej stosowanych trzonków w żarówkach LED. Wykorzystywane do oświetlenia punktowego, a także w podwieszanych sufitach. Dostępne są również w ofercie LEDOM, dostosowane do napięcia 230V. 

G4  trzonek G4 jest mocowany na wcisk. Cyfra 4 oznacza 4mm rozstaw dwóch pinów, które są głównym łącznikiem żarówki z gniazdem zasilającym. Żarówki z tym gwintem głównie używane są jako oświetlenie dekoracyjne. Wykorzystywane w lampkach biurkowych, podłogowych czy okapach kuchennych, piekarnikach i meblach. Dostępne są również w ofercie LEDOM, działające pod napięciem 12V, wymagają zastosowania transformatora (zasilacza) 

Masz niesamowity projekt ?

Pomożemy zapewnić niezbędne wsparcie produktowe.